Kraina Kanału Oberlandzkiego

Logo 160. rocznicy otwarcia Kanału Elbląskiego
Plakat informujący o inscenizacji odsłonięcia pomnika w Buczyńcu: 15.07.2022 r.
19 kwietnia 2022

Inscenizacja odsłonięcia Pomnika Steenke

Szanowni Państwo,

Miłośnicy Kanału Elbląskiego

 

   W dniu 15 lipca 1872 r. wdzięczni mieszkańcy okolic nadkanałowych odsłonili na szczycie pochylni Buczyniec pomnik ku czci twórcy kanału i kanałowych pochylni – Georga Jacoba Steenke. Pomnik miał sławić dokonania inżyniera oraz jego (wówczas 50-letnią) pracę zawodową.

   Po II wojnie światowej pomnik (jako poniemiecki) zrzucono z cokołu. Cudem ocalał, leżąc kilkadziesiąt lat w okolicznych chaszczach i pomieszczeniach gospodarczych.

 

     Pod koniec lat 80. XX wieku, ponownie z inicjatywy mieszkańców oraz za akceptacją ówczesnej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków w Elblągu, choć wbrew stanowisku partyjnych władz – pomnik powrócił na swoje pierwotne miejsce. Sławił dalej imię kanałowego budowniczego, choć już nie Prusaka, ale Holendra – bo jedynie taki wybieg gwarantował istnienie obelisku.

 

Początek budowy Kanału Oberlandzkiego w Miłomłynie

Inscenizacja rozpoczęcia budowy Kanału Elbląskiego - Miłomłyn, październik 2021 r.

 

    W dniu 15 lipca 2022 r. (piątek) przypada (co do dnia!) 150. rocznica odsłonięcia pomnika, a co za tym idzie 200. rocznica rozpoczęcia pracy zawodowej przez inżyniera G.J. Steenke. Nie można przeoczyć takiej wyjątkowej okoliczności! Z tej okazji, w tymże dniu, dokładnie w samo południe rozpocznie się impreza plenerowa, połączona z ponownym odsłonięciem pomnika.

   

    Aktu odsłonięcia dokona wspomniana, ówczesna konserwator zabytków, Pani Maria Lubocka-Hoffmann w asyście gospodarzy imprezy w strojach „z epoki”. Przewidziane są niespodzianki i atrakcje dla gości i turystów, w tym otrzymanie stosownych certyfikatów i udział w biciu okolicznościowej monety.

 

Dokumentowanie początku budowy Kanału Oberlandzkiego w Miłomłynie

Inscenizacja rozpoczęcia budowy Kanału Elbląskiego - Miłomłyn, październik 2021 r.

 

  Organizatorzy zapraszają wszystkich potencjalnych chętnych, szczególnie zaś pasażerów przepływających przez pochylnię Buczyniec statków. Wszak to dla nich powstała ta wyjątkowa w świecie droga wodna.

     Niech będzie to kolejna medialna impreza sławiąca Kanał Elbląski i imię jego budowniczego…

 

Plakat imprezy plenerowej w Buczyńcu

 

 

Galeria zdjęć