Dzień 20 marca 1978 r. zapisał się w annałach nie tylko polskiego, ale przede wszystkim światowego żeglarstwa. Wtedy to właśnie polska żeglarka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, jako pierwsza kobieta na świecie, zakończyła samotny, wokółziemski rejs na jachcie „Mazurek”. Stało się to w pobliżu Wysp Zielonego Przylądka, po 2 latach samotnego żeglowania po
Dokładnie w dniu publikacji tego artykułu, tj. 19 lutego 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin wielkiego uczonego i astronoma – Mikołaja Kopernika. Niewątpliwie jest to okazja do przypominania w całym bieżącym roku tej niezwykłej postaci polskiego i europejskiego renesansu, jego niekwestionowanego dorobku i dokonań.
Są one wszakże tak znaczące dla
Wiedzmy, że Związek Gmin i Powiatów Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego znajduje się niemal „w połowie" procedury wpisu Kanału Elbląskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (ang. World Heritage List).
Co do słuszności takiego działania oraz tego, że „nasza” droga wodna jest wyjątkowa - a więc, że na to zasługuje –
Po raz kolejny należy podkreślić, że Kanał Morris jest unikalnym, jedynym w swoim rodzaju przykładem międzynarodowej, międzykontynentalnej wymiany idei, myśli, wiedzy i doświadczeń XIX-wiecznych inżynierów, projektantów i budowniczych innowacyjnych na tamte czasy budowli hydrotechnicznych — kanałowych pochylni.
Po lewej - jeden z pierwszych wizerunków pochylni na Morris Canal, litografia Auguste
Właśnie dziś, to jest w dniu 13 listopada 2022 r. mija równo 25 lat od powstania związku międzygminnego o nazwie: ZWIĄZEK GMIN KANAŁU OSTRÓDZKO-ELBLĄSKIEGO I POJEZIERZA IŁAWSKIEGO.
Jest to data poniekąd umowna, gdyż tworzenie Związku było wieloetapowym procesem, natomiast w dniu 13 listopada 1997 r. został opublikowany pierwszy statut –
Tak to już jest, że w okolicach Święta Zmarłych wypada poświęcić kilka słów osobom, które bezpowrotnie odeszły, a były i są zasłużone dla naszych szlaków żeglugowych.
Punktem wyjścia niech będzie nabrzeże Jeziora Drwęckiego, na wysokości przystani statków pasażerskich. Otóż znajdują się tam, tj. na frontowej ścianie budynku Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, tablice
Właśnie mija (październik 2022 r.) kolejna, tym razem 178. rocznica rozpoczęcia budowy Kanału Elbląsko-Oberlandzkiego. Było to wtedy wyjątkowe wydarzenie, nie tylko dla Prus Wschodnich i mieszkańców przyszłych okolic nadkanałowych, ale przede wszystkim dla lokalnej społeczności Miłomłyna, gdzie miano wbić „pierwszą” łopatę i w niedalekiej przyszłości miała powstać śluza. Zorganizowano więc
Przyczynkiem do opublikowania niniejszego artykułu była dzisiejsza (8 października 2022 r.) uroczystość w gdyńskim porcie jachtowym. Otóż Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była pierwszą kobietą-żeglarką, która samotnie (w latach 1976-1978) opłynęła kulę ziemską. Tego wielkiego żeglarskiego wyczynu dokonała na niewielkim jachcie „Mazurek”, zaprojektowanym przez jej męża Wacława Liskiewicza.
Po lewej - Krystyna
Przekop (kanał żeglowny) dzieli nie tylko samą Mierzeję Wiślaną, ale dzieli też Polaków. Dla jednych to przykład „wyrzucania pieniędzy w błoto” i nieracjonalnego gospodarowania, megalomania i kosztowna próba urzeczywistniania „snów o potędze”, dla drugich historyczna i niepodległościowa konieczność, dowodząca siły państwa i jego rozwoju - w kontrze do wiadomego geo-politycznie
Kontynuując opowieść o szkockich drogach wodnych
Przypomnijmy, że głównym celem podróży studyjnej inżyniera Steenke po Wielkiej Brytanii na samym początku 1851 r. były m.in. szkockie kanały i ich budowle wodne.
Położenie szkockich kanałów. Ich przebieg determinowały doliny pośród łańcuchów gór i wzniesień (źródło: www.eurocanals.com oraz fineartamerica.com)
Sadzić wypada, że w