Choć na terenie Gminy Pasłęk przebiega szlak Kanału Elbląskiego oraz w granicach gminy znajdują się trzy pochylnie (Buczyniec, Kąty i Oleśnica), to sam Pasłęk jest oddalony od kanału około 5 km.
Ale to się właśnie zmienia, gdyż już można twierdzić, że był oddalony...
Pasłęk (Pr. Holąd) oraz Kanał Oberlandzki na
Inżynier Georg Jacob Steenke był w ciągu swego długiego życia członkiem wielu lokalnych oraz ogólnoniemieckich towarzystw i stowarzyszeń, nie tylko branżowych. Pisał też i zamieszczał artykuły w licznych publikatorach i wydawnictwach. Wiemy też, że był członkiem loży masońskiej.
Dzięki pracy Joanny Szkolnickiej „Elbląskie Towarzystwa Kulturalne i Naukowe w latach 1772-1945”
Podsumujmy wiadome (mniej lub bardziej powszechnie) fakty:
znamy oficjalne miejsce i datę uroczystości rozpoczęcia budowy kanału:
Miłomłyn, 28 października 1844 r.
nie znamy oficjalnego miejsca i daty uroczystości otwarcia kanału – w całości ukończonego dla żeglugi.
Inscenizacja rozpoczęcia budowy Kanału Oberlandzkiego w 1844 roku. Sytuacja tuż po wbiciu oraz jeszcze
Pod koniec 1835 roku inspektor ds. budowy wałów Georg Jacob Steenke już ponad 3 lata mieszkał i pracował w Elblągu.
Brama Królewiecka w Elblągu. Tuż za nią w 1835 roku mieszkał wraz z rodziną Georg Jacob Steenke
(źródło: www.bildarchiv-ostpreussen.de)
Dnia 11 listopada 1835 roku zamieścił takie oto ogłoszenie w gazecie
Budowniczy Kanału Elbląsko-Oberlandzkiego, radca budowlany Georg Jacob Steenke urodził się 1801 roku w Królewcu, a zmarł w wieku niespełna 83 lat w Elblągu, w kwietniu 1884 roku. W Elblągu został też pochowany.
Nekrolog informujący o śmierci Steenkego w Elblągu
(źródło: archiwum autora)
Wiadomo również, że do miasta nad rzeką Elbląg
W artykule „Rugowanie Kanału Oberlandzkiego i przyjemność ministra…” została opisana pokrótce historia nazewnictwa Oberlandu i Kanału Oberladzkiego.
Okładka opracowania „Prusy Górne. OBERLAND, zaginiona kraina, die verschwundene Landschaft” z 2021 roku, wydanego przez Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen
(źródło: archiwum autora)
Tam też stwierdzono, że samo słowo Oberland było tłumaczone
W dniu 28 października 1844 r. wbito w ogrodach przy Miłomłynie „pierwszą łopatę” i rozpoczęto budowę Kanału Oberlandzkiego. Ten właśnie dzień był wielkim wydarzeniem i prawdziwym świętem – uroczystą zapowiedzią lepszego jutra jego mieszkańców!
Faktycznie. Miejscowość ta stała się wkrótce punktem centralnym całego systemu kanałowego, miejscem skrzyżowania (rozejścia się) dróg
Współcześnie okolice małdyckiej osady Czulpa powinny kojarzyć się z budowniczym kanału – inżynierem Georgem Jacobem Steenke, który tam mieszkał i skąd zarządzał szlakiem kanałowym.
Jednak wypada wiedzieć, że dosłownie tuż obok znajduje się miejsce związane z inną osobą, również będącą budowniczym pruskich kanałów i dróg wodnych.
Litografia z dworem i
Gromadzenie materiałów ikonograficznych związanych z Kanałem Elbląskim
Wstęp odredakcyjny
Kontynuujemy temat osoby, która niewątpliwie miała wpływ na ostateczny kształt Kanału Elbląsko-Oberlandzkiego, a mianowicie J.F.A. Severina. Wiele wskazuje na to, że to dzięki niemu Steenke wybudował Kanał Seckenburski, a także wyjechał w podróże studyjne po Europie w 1846 r. oraz w
Artykuł opublikowany z okazji Dni Ostródy 2024
Pływający współcześnie szlakiem Kanału Elbląskiego statek pasażerski o nazwie „Ostróda” – nie był pierwszym po wojnie statkiem o takiej właśnie nazwie.
Ponadto trzeba wiedzieć, że co najmniej kilka jednostek pływających (m.in. parowiec holowniczo-towarowy oraz holowniki) nosiło w czasach niemieckich nazwę śródlądowego miasta portowego