Przypomnijmy, że 7 lutego 2023 r. w Izbie Historii Kanału Elbląskiego na pochylni Buczyniec miało miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie organizacji Żeglarskiego Szlaku Kulturowego.
Izba Historii Kanału Elbląskiego oraz sygnatariusze listu intencyjnego tuż po jego podpisaniu w dniu 7 lutego 2023 r. (źródło: Szlak Kulturowy Kanału Elbląskiego)
Dokument
Tekst publikowany w okolicy dnia 1 listopada...
Ledwie kilka miesięcy temu (na początku lipca) został opublikowany na tej stronie (pisany w czerwcu) artykuł Kolejny nekrolog – czy Steenke umarł wcześniej?
Tam też poinformowano, że do niedawna dysponowaliśmy treścią dwóch gazetowych nekrologów, opublikowanych w związku ze śmiercią radcy budowlanego Steenke, która
Moment wbicia „pierwszej łopaty” na budowie śluzy w Nowym Świecie w dniu 16 października 2018 r. został opisany w artykule Przekop Mierzei Wiślanej. Był to zresztą jeden z pierwszych artykułów opublikowanych na stronie Kraina Kanału Oberlandzkiego w ogóle...
Tuż przed wbiciem pierwszej łopaty pod budowę Przekopu Mierzei Wiślanej w dniu
Niemal do tej chwili dysponowaliśmy dwoma gazetowymi nekrologami, opublikowanymi w związku ze śmiercią radcy budowlanego Steenke, która miała miejsce w kwietniu 1884 r. Emerytowany inżynier zmarł w Elblągu, gdzie mieszkał od 1875 r. przy ulicy Am Lustgarten 3.
W mieście tym też został pochowany, jednak cmentarz niestety współcześnie nie istnieje.
Powszechne, ukazujące dorobek i osiągnięcia poszczególnych narodów oraz kontynentów „Wystawy światowe”, znane współcześnie jako „Expo”, mają już długą historię, gdyż jej ideę zrodziła dawna „rewolucja przemysłowa”. Za pierwszą uznaje się wystawę przemysłową, zorganizowaną w czeskiej Pradze w 1791 r. z okazji koronacji króla Leopolda II. Liczne wystawy przemysłowe, ale o
Dokładnie wczoraj, w dniu 10 czerwca 2023 r. do Gdańska powrócił po wielu latach i zacumował przy nabrzeżu w gdańskiej Marinie słynny i jakże zasłużony dla polskiego żeglarstwa jacht „Mazurek”.
Miejsce w Marinie Gdańsk, czekające na jacht „Mazurek” w południe, 10 czerwca 2023 r.
(autor: C. Wawrzyński)
Na tej właśnie
Dzień 1 kwietnia nieodmiennie kojarzy się z czynieniem żartów, co niech będzie okazją do zajęcia się „podobną materią”, czyli rzeczami wynikającymi z błędów lub ludzkiego niedopatrzenia, mogącymi wesołość lub uśmiech wywołać…
Pochylnia Buczyniec w dniu 15 lipca 2022 r. i uroczystość ponownego odsłonięcia pomnika G.J. Steenke –
dokładnie w 150.
Dzień 20 marca 1978 r. zapisał się w annałach nie tylko polskiego, ale przede wszystkim światowego żeglarstwa. Wtedy to właśnie polska żeglarka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, jako pierwsza kobieta na świecie, zakończyła samotny, wokółziemski rejs na jachcie „Mazurek”. Stało się to w pobliżu Wysp Zielonego Przylądka, po 2 latach samotnego żeglowania po
Dokładnie w dniu publikacji tego artykułu, tj. 19 lutego 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin wielkiego uczonego i astronoma – Mikołaja Kopernika. Niewątpliwie jest to okazja do przypominania w całym bieżącym roku tej niezwykłej postaci polskiego i europejskiego renesansu, jego niekwestionowanego dorobku i dokonań.
Są one wszakże tak znaczące dla
Wiedzmy, że Związek Gmin i Powiatów Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego znajduje się niemal „w połowie" procedury wpisu Kanału Elbląskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (ang. World Heritage List).
Co do słuszności takiego działania oraz tego, że „nasza” droga wodna jest wyjątkowa - a więc, że na to zasługuje –