Kontynuujemy międzywojenną podróż po krainie dawnego Kanału Oberlandzkiego
z "podręcznym przewodnikiem" autorstwa elblążanina Wolfganga Greisera.
Elegancka łódź motorowa zabiera nas z nabrzeża w Elblągu za stosunkowo niedużą opłatą i przecina wody rzeki Elbląg, mijając słynną fabrykę samochodów Komnicka i elbląski basen, aż docieramy do żelaznego mostu kolejowego. Po 30-minutowym płynięciu
Niniejszym artykułem rozpoczynamy serię „przewodnicką”.
Kanał Elbląsko-Oberlandzki praktycznie od samego swego zarania pełnił, obok jakże ważnej funkcji gospodarczej (transportowej), funkcję stricte turystyczną. Wszak jego pochylnie były unikalnymi budowlami wodnym w skali nie tylko Europy, ale i ówczesnego świata. Budził więc zainteresowanie, będąc atrakcją turystyczną i jednym z trzech cudów Prus
Na szlaku łączącym oberlandzkie jeziora – pomiędzy Jeziorakiem i odcinkiem pochylniowym – Steenke zainstalował (w liczbie 4) tzw. wrota bezpieczeństwa.
Po lewej – wrota bezpieczeństwa BUCZYNIEC. Po prawej – wrota bezpieczeństwa MIŁOMŁYN
(autor: C. Wawrzyński)
Zamknięcie wrót posadowionych tuż przed pochylnią Buczyniec – potencjalnie chroni pochylnię od nadmiernego naporu wód
Kontynuujemy naszą podróż w czasie, podążając tropem wyprawy studyjnej pruskiego inżyniera po Królestwie Bawarii, wzdłuż szlaku żeglownego Kanału Ludwika (niem. Ludwigskanal)
Nacięcie Oelsbacher (przecięcie stoków górskich) na Kanale Ludwika – rycina Alexandra Marxa z 1845 r.
(źródło: Der Ludwig-Kanal..., 1847; RPK)
Alexander Richard Marx
Tak się składa, że śluzy i
Wiemy m.in. z Kroniki Miasta Miłomłyna 1800-1922, że inżynier Steenke rozpoczął budowę kanału w końcu października 1844 r. Jednak prace nie mogły trwać wtedy długo z uwagi na nadchodzącą zimę, a właściwe roboty miały ruszyć wiosną następnego roku.
Robotnicy i prace ziemne na amerykańskim Erie Canal
(źródło: nyheritage.org)
Konkretnie pod
Podsumujmy wiadome (mniej lub bardziej powszechnie) fakty:
znamy oficjalne miejsce i datę uroczystości rozpoczęcia budowy kanału:
Miłomłyn, 28 października 1844 r.
nie znamy oficjalnego miejsca i daty uroczystości otwarcia kanału – w całości ukończonego dla żeglugi.
Inscenizacja rozpoczęcia budowy Kanału Oberlandzkiego w 1844 roku. Sytuacja tuż po wbiciu oraz jeszcze
W artykule „Rugowanie Kanału Oberlandzkiego i przyjemność ministra…” została opisana pokrótce historia nazewnictwa Oberlandu i Kanału Oberladzkiego.
Okładka opracowania „Prusy Górne. OBERLAND, zaginiona kraina, die verschwundene Landschaft” z 2021 roku, wydanego przez Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen
(źródło: archiwum autora)
Tam też stwierdzono, że samo słowo Oberland było tłumaczone
Kontynuujemy temat obiektów i rzeczy niegdyś występujących na Kanale Elbląsko-Oberlandzkim, a których współcześnie nie dostrzegamy na Kanale Elbląskim.
Zdjęcia pocztówkowe dolnych stanowisk pochylni Jelenie i Kąty z początku XX w.
Widoczne tabliczki z nazwami własnymi pochylni (źródło: fotopolska.eu)
Tym razem będzie o rzeczy raczej nieistotnej dla funkcjonowania maszynerii pochylni kanałowej
Kontynuujemy temat obiektów i rzeczy niegdyś występujących na Kanale Elbląsko-Oberlandzkim, a których współcześnie nie dostrzegamy na Kanale Elbląskim.
Tym razem będzie o rzeczy niezwykle istotnej dla funkcjonowania kanałowej śluzy komorowej, jak też dla jej wizerunku – o dawnym mechanizmie napędowym wrót.
Wrota górne śluzy Miłomłyn z ręcznym mechanizmem napędowym w
Kontynuujemy temat obiektów i urządzeń mostowych - „ruchomych”, niegdyś występujących na Kanale Elbląsko-Oberlandzkim, a których możemy już nie ujrzeć na Kanale Elbląskim.
Po wcześniejszych informacjach na temat mostów „obrotowych” (port wschodni Inspekcji Budownictwa Wodnego w Czulpie i most w Nowym Dolnie na rzece Dzierzgoń) oraz mostów „suwanych” (odcinek kanałowy pomiędzy