Kraina Kanału Oberlandzkiego

Logo 160. rocznicy otwarcia Kanału Elbląskiego
Prezentacja książki z okazji 180. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Oberlandzkiego
30 października 2024

MIŁOMŁYN '24 - książka na 180-lecie

     W dniu 28 października 1844 r. wbito w ogrodach przy Miłomłynie „pierwszą łopatę” i rozpoczęto budowę Kanału Oberlandzkiego. Ten właśnie dzień był wielkim wydarzeniem i prawdziwym świętem – uroczystą zapowiedzią lepszego jutra jego mieszkańców!

     Faktycznie. Miejscowość ta stała się wkrótce punktem centralnym całego systemu kanałowego, miejscem skrzyżowania (rozejścia się) dróg wodnych w kierunku Ostródy, Iławy i Elbląga.

 

Rozwidlenie szlaku kanałowego na śluzie Miłomłyn i jedna z inscenizacji rozpoczęcia budowy Kanału Oberlandzkiego – fotografie z wnętrza książki R. Kowalskiego

Rozwidlenie szlaku kanałowego na śluzie Miłomłyn i jedna z inscenizacji rozpoczęcia budowy Kanału Oberlandzkiego – fotografie z wnętrza książki R. Kowalskiego (źródło: archiwum autora)

 

     Niemal po 180 latach, w dniu 22 czerwca 2024 r. odbyła się kolejna inscenizacja plenerowa, odtwarzająca tamte doniosłe dla mieszkańców Miłomłyna wydarzenie rozpoczęcia kanałowej budowy.

 

Inscenizacja rozpoczęcia budowy Kanału Oberlandzkiego w roku 2024 – fotografie z wnętrza książki R. Kowalskiego

Inscenizacja rozpoczęcia budowy Kanału Oberlandzkiego w roku 2024 – fotografie z wnętrza książki R. Kowalskiego (źródło: archiwum autora)

 

    Natomiast dokładnie co do dnia – po 180 latach, a więc 28 października 2024 r. miłośnicy regionu i mieszkańcy Krainy Kanału Elbląsko-Oberlandzkiego otrzymali wyjątkowy prezent – książkę ostródzianina Ryszarda Kowalskiego.

 

Okładka książki R. Kowalskiego

Okładka książki R. Kowalskiego

(źródło: archiwum autora)

 

     To kolejna pozycja wydawnicza, którą warto mieć i do której należy zaglądać. Bo autor gwarantuje zarówno ciekawą formę, jak i warte zaznajomienia się z nimi treści. Dzięki tej książce poznajemy nie tylko dotychczasową wiedzę, ale nierzadko nowe dla współczesnego czytelnika fakty i ciekawostki na temat historii słynnego kanału, jak też miejsc i ludzi z nim związanych.

 

Strony z wnętrza książki R. Kowalskiego

Strony z wnętrza książki R. Kowalskiego

(źródło: archiwum autora)

 

   Tytuł książeczki mówi wiele: „MIŁOMŁYN ’24/180. ROCZNICA ROZPOCZĘCIA BUDOWY KANAŁU ELBLĄSKIEGO”, choć jest to jedynie wstęp do opowieści. Dowiemy się wszakże nie tylko o kulisach budowy i okolicznościach powstania szlaku kanałowego, ale też poznamy ciekawostki związane z kanałem i osobą jego budowniczego – Georgiem Jacobem Steenke.

 

Strony z wnętrza książki R. Kowalskiego

Strony z wnętrza książki R. Kowalskiego

(źródło: archiwum autora)

 

    Zgodnie z tym, że droga wodna przyczyniła się swego czasu do rozwoju społecznego i gospodarczego Miłomłyna – niniejsza publikacja została wydana na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Miłomłyn. Należy również docenić i podkreślić fakt, że władze tego nadkanałowego miasta powiązały prezentację książki nie tylko w występem artystycznym, ale co bardzo ważne – z przeprowadzeniem wśród młodzieży szkolnej konkursów wiedzy o kanale oraz konkursów plastycznych o takiej właśnie tematyce.

 

Uroczystość rocznicowa i wieczór autorski R. Kowalskiego w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Miłomłynie

Uroczystość rocznicowa i wieczór autorski R. Kowalskiego w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Miłomłynie (źródło: M-GOK w Miłomłynie)

 

   Książkę Ryszarda Kowalskiego kończy opis i dokumentacja fotograficzna rekonstrukcji historycznych rozpoczęcia budowy Kanału Elbląskiego, zorganizowanych na przestrzeni lat 2018-2024. Zachęca się zatem potencjalnych chętnych do wzięcia udziału w kolejnych inscenizacjach, aby być może znaleźć się na fotografiach kolejnych tego typu wydawnictw.

 

Inscenizacje rozpoczęcia budowy Kanału Oberlandzkiego – fotografie z wnętrza książki R. Kowalskiego

Inscenizacje rozpoczęcia budowy Kanału Oberlandzkiego – fotografie z wnętrza książki R. Kowalskiego

(źródło: archiwum autora)

 

    Sam autor spędził w trakcie tego październikowego wieczoru wiele czasu na podpisywaniu książki i wypisywaniu stosownych dedykacji, gdyż obecni w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Miłomłynie mogli bezpłatnie otrzymać jej egzemplarze.

 

Autor książki w trakcie jej podpisywania

Autor książki w trakcie jej podpisywania

(źródło: M-GOK w Miłomłynie)

 

      Czy książka jest jeszcze do pozyskania dla innych chętnych? Należy w pierwszej kolejności kontaktować się w tej sprawie z Urzędem Miasta i Gminy Miłomłyn…

 

 

Cezary Wawrzyński

Ostróda, październik 2024 r.

 

Galeria zdjęć