Raczej nie powinno podlegać dyskusji, że popularyzacji wiedzy na temat wyjątkowości Kanału Elbląskiego wśród potencjalnych turystów, ale też pośród okolicznych mieszkańców terenów nadkanałowych – nigdy dosyć!
Temu też miała służyć uroczystość kolejnego „odsłonięcia” pomnika Georga Jacoba Steenke na szczycie pochylni Buczyniec. Pierwotnie pomnik ufundowali wdzięczni mieszkańcy i przedsiębiorcy, który został odsłonięty dnia 15 lipca 1872 r., z okazji 50-lecia pracy zawodowej wybitnego inżyniera.
W oczekiwaniu na rozpoczęcie inscenizacji (źródło: Urząd Gminy Małdyty)
Współczesna uroczystość odbyła się w dniu 15 lipca 2022 r., gdyż przypadała właśnie co do dnia 150. rocznica odsłonięcia pomnika, a co za tym idzie 200. rocznica rozpoczęcia pracy zawodowej przez G.J. Steenke.
Organizatorami lub współorganizatorami uroczystości byli:
— PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej,
— Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA,
— Miasto i Gmina Pasłęk oraz Pasłęcki Ośrodek Kultury,
— Gmina Małdyty;
a także właściciel obiektu:
— PGW Wody Polskie RZGW w Gdańsku, przy współudziale:
— Muzeum w Ostródzie,
— Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu,
— piszącego te słowa.
Orkiestra strażacka i zespół ludowy (źródło: Urząd Gminy Małdyty)
O oprawę muzyczno-artystyczną uroczystości zadbali:
— członkowie Orkiestry Dętej OSP w Zielonce Pasłęckiej,
— członkowie Zespołu Folklorystycznego „Pasłęczanie”.
Na szczycie pochylni spotkali się więc m.in. turyści, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i państwowych oraz społecznicy i miłośnicy Kanału Elbląskiego.
Zdjęcie pamiątkowe uczestników uroczystości oraz kwiaty pod pomnikiem (źródło: Urząd Gminy Małdyty)
O swoim życiu i pracy zawodowej opowiedział zebranym sam Georg Jacob Steenke (prywatnie Jarosław Barczuk – były prezes Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej).
Wyjaśniono przyczynę występowania na pomniku napisów w trzech językach: 1) niemieckim; 2) polskim; 3) niderlandzkim (pot. holenderskim) oraz rolę, jaką odegrała w latach 80. XX wieku prof. Maria Lubocka-Hoffmann, ówczesny Wojewódzki Konserwator Zabytków w Elblągu, w ponownym wzniesieniu pomnika na jego pierwotnym miejscu – wbrew stanowisku partyjnych władz.
Uwaga: Pani profesor miała być gościem honorowym, jednak zmogła ją choroba.
Życzymy rychłego powrotu do zdrowia..
Miejscowa ludność oraz po prawej - małżonka G.J. Steenke (źródło: Urząd Gminy Małdyty)
Jako ciekawostkę odnotujmy więc, że było to już trzecie w historii odsłonięcie tego właśnie pomnika… Z tej to okazji Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA wyprodukowało filmik zatytułowany „Jak Steenke stał się Holendrem?”, zawierający wypowiedź na tenże temat Marii Lubockiej-Hoffmann.
Filmik miał swoją premierę właśnie w trakcie uroczystości pomnikowej i był emitowany w sali kinowej Izby Historii Kanału Elbląskiego. Dla zainteresowanych tematem, prezentujemy go poniżej:
Punktem kulminacyjnym uroczystości na pochylni Buczyniec było fizyczne odsłonięcie obelisku, którego dokonali: inżynier G.J. Steenke oraz przedstawiciel byłych i współczesnych mieszkańców, zastępca burmistrza Pasłęka Marek Sarnowski.
Jubilat Steenke i odsłonięcie jego pomnika (źródło: Urząd Gminy Małdyty)
Fakt ten dobitnie podkreślił wystrzał armatni. Rekonstruktorem artyleryjskim był Marek Wszelak z Muzeum w Ostródzie, który następnie „bił” pamiątkową monetę „kanałową”.
Zabytkowa armata na pochylni Buczyniec (źródło: Urząd Gminy Małdyty)
Monetą tą był srebrny pruski grosz z datą roczną 1860 (uruchomienie Kanału Elbląsko-Oberlandzkiego), z czasów króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Z inicjatywy elbląskiego PTTK można też było pozyskać okolicznościową pocztówkę ze specjalnym datownikiem.
Bicie monety „kanałowej” (źródło: Urząd Gminy Małdyty)
Na koniec dodajmy, że w początkach września br. ma odbyć się inna inscenizacja – uroczystość „wbicia pierwszej łopaty” i świętowanie kolejnej rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Oberlandzkiego w Miłomłynie.
Należy żywić nadzieję, że to z kolei wydarzenie dojdzie nie tylko do skutku, ale też wejdzie już na trwałe do kalendarza kanałowych imprez plenerowych. Wszak organizatorzy imprezy miłomłyńskiej byli obecni przy pomniku na pochylni buczynieckiej…
Cezary Wawrzyński,
Buczyniec/Ostróda, lipiec 2022 r.
Autorem relacji zdjęciowej z dnia 15 lipca 2022 r. jest Mariusz Kacperski z Urzędu Gminy Małdyty.
Galeria zdjęć