Kraina Kanału Oberlandzkiego

Logo 160. rocznicy otwarcia Kanału Elbląskiego
Burta i kokpit jachtu "Mazurek" - przy kei w gdańskiej Marinie - powrót do Gdańska w dniu 10 czerwca 2023 r.
11 czerwca 2023

Powrót do domu jachtu "Mazurek"

     Dokładnie wczoraj, w dniu 10 czerwca 2023 r. do Gdańska powrócił po wielu latach i zacumował przy nabrzeżu w gdańskiej Marinie słynny i jakże zasłużony dla polskiego żeglarstwa jacht „Mazurek”.

 

Miejsce w Marinie Gdańsk, czekające na jacht „Mazurek” w południe, 10 czerwca 2023 r.

Miejsce w Marinie Gdańsk, czekające na jacht „Mazurek” w południe, 10 czerwca 2023 r.

(autor: C. Wawrzyński)

 

    Na tej właśnie jednostce żaglowej Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opłynęła, jako pierwsza kobieta, samotnie kulę ziemską, w latach 1976-1978.

     Trzeba też wiedzieć, że został on zaprojektowany z myślą o planowanej i organizowanej wówczas wyprawie oceanicznej w 1975 r. przez inżyniera Wacława Liskiewicza, również żeglarza i prywatnie męża Pani Krystyny.

 

Szafarnia. Jacht "Mazurek" dopływający do gdańskiej Mariny

Jacht „Mazurek” na Motławie (Starej i Nowej), mijający gdański Żuraw, a następnie Wyspę Spichrzów,

w dniu 10 czerwca 2023 r. (autor: C. Wawrzyński)

 

     Jacht przez wiele lat pozostawał własnością prywatną. Ostatnimi czasy został jednak odkupiony przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Ma być zatem jednostką muzealną, ale wciąż służącą żeglarzom, z portem macierzystym w Gdańsku. Jacht będzie sławił osobę i przypominał o sławetnym wyczynie naszej największej żeglarki.

     Jest jednocześnie dowodem na fachowość jego konstruktora, który przed wpłynięciem do Gdańska na wody Motławy, sprowadził osobiście jacht ze Szczecina.

 

Szafarnia. Jacht "Mazurek" dopływający do kei gdańskiej Mariny

Jacht „Mazurek” dobijający do kei w Marinie Gdańsk, w dniu 10 czerwca 2023 r. Za sterem stoi konstruktor jednostki – inżynier Wacław Liskiewicz (autor: C. Wawrzyński)

 

     Z okazji tego wyjątkowego powrotu odbyła się na nabrzeżu gdańskiej „Szafarni”, opodal Wyspy Spichrzów, uroczystość powitalna - z udziałem oficjeli ze świata polityki (wicepremier – minister kultury i dziedzictwa narodowego) oraz żeglarstwa, ale też licznie zgromadzonych gdańszczan i turystów.

    Nawiązywała ona w jakiejś mierze do triumfalnego wpłynięcia Motławą, tym właśnie „Mazurkiem” do Gdańska, Pani Kapitan Chojnowskiej-Liskiewicz, dokładnie w dniu 18 czerwca 1978 r., po zamknięciu okołoziemskiej pętli.

 

Powrót "Mazurka" do Gdańska z okołoziemskiej wyprawy w 1978 r.

Jacht „Mazurek” dobijający do nabrzeża opodal gdańskiego Żurawia, w dniu 18 czerwca 1978 r. Za sterem stoi oraz z jachtu schodzi małżonka konstruktora jednostki – Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

(źródło: Jacht „MAZUREK”, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku 2023)

 

     Był to zatem powód do podkreślenia 45. rocznicy historycznego rejsu i tamtego powrotu „Mazurka” z dalekiej wyprawy, a także do uczczenia przypadającej właśnie 2. rocznicy śmierci Pani Kapitan.

     Dodatkowo na nabrzeżu gdańskiej Mariny (w bruku ulicy Szafarnia) umieszczono i odsłonięto specjalną tablicę pamiątkową „Mazurka”.

 

Chwila po dobicu do pomostu gdańskiej Mariny - jacht "Mazurek"

Chwila dla reporterów i publiczności w dniu 10 czerwca 2023 r.

(autor: C. Wawrzyński)

 

    Podkreślić wypada, że tydzień wcześniej, w dniu 3 czerwca 2023 r. miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej z wizerunkiem Pani Kapitan i jej jachtu „Mazurek” w Ostródzie, z inicjatywy Klubu Żeglarskiego Ostróda, którego Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była członkiem honorowym.

 

Tablice pamiątkowe z jachtem "Mazurek" - Gdańsk i Ostróda

Po lewej – gdańska tablica pamiątkowa. Po prawej – ostródzka tablica pamiątkowa

(źródło: archiwum autora)

 

     Przy okazji jachtowego powrotu, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wydało broszurę zatytułowaną Jacht „MAZUREK".

   W przedmowie Prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego Fryderyk Tomala odnotował: „Żeglarka-inżynier budownictwa okrętowego Krystyna Chojnowska-Liskiewicz doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że decydując się na niezwykłą, pionierską, samotną wyprawę jachtową dookoła kuli ziemskiej, przełamuje pewną wielowiekową tradycję (…)

 

Okładka muzealnego wydawnictwa - Jacht "MAZYREK"

Okładka muzealnego wydawnictwa (źródło: archiwum autora)

 

       W wywiadzie (…) tak sformułowała cele swej misji:

     „Kiedy ja wyruszyłam w rejs, to wiedziałam, że polski wkład w światową historię morską jest mizerny. Zajmowaliśmy się raczej sianiem zboża i sadzeniem buraków. Uznałam, że trzeba, by polska bandera zaistniała w różnych zakątkach świata, że jest to zadanie ponadczasowe. I że ja potrafię to zrobić. Wiem jak, wiem gdzie, wiem czym.”.

     Tym „czym” w wypowiedzi Pani Kapitan był właśnie jacht „Mazurek”, który po wielu latach tułaczki przeżywa obecnie dalszy ciąg swej chwalebnej historii, stając się własnością Narodowego Muzeum Historii w Gdańsku.”.

 

Jacht „Mazurek” cumujący na swoim miejscu w gdańskiej Marinie w dniu 10 czerwca 2023 r.

Jacht „Mazurek” cumujący na swoim miejscu w gdańskiej Marinie w dniu 10 czerwca 2023 r.

(autor: C. Wawrzyński)

 

    Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Robert Domżał we wstępie wspomnianego wydawnictwa dopowiedział: „”Mazurek” nierozerwalnie związany jest z Gdańskiem. Niestety, przez wiele lat stacjonowania w Trzebieży ulegał stopniowemu niszczeniu. Po zakupie jednostki w 1995 r. przez Państwa Urszulę i Marka Hermachów ze Szczecina wnętrze jachtu zostało wyremontowane, a kadłub odzyskał część dawnego blasku wraz z historycznymi kolorami i emblematem Stoczni Stogi w Gdańsku. Dzięki trosce i staraniom nowych właścicieli „Mazurek” dotrwał do naszych dni w dobrym stanie (…)

 

Kokpit jachtu „Mazurek”, cumującego na swoim miejscu w gdańskiej Marinie w dniu 10 czerwca 2023 r.

Kokpit jachtu „Mazurek”, cumującego na swoim miejscu w gdańskiej Marinie w dniu 10 czerwca 2023 r.

(autor: C. Wawrzyński)

 

     Mamy nadzieję, że powrót do macierzystego portu, biało-czerwone barwy, niezwykła historia jednostki spowodują, że stanie się on ozdobą i dumą gdańskiej mariny i naszego portowego miasta. Chcielibyśmy nadać mu nowe funkcje i cieszyć się widokiem łopoczących żagli, zanim stanie w przyszłości we wnętrzu nowego muzeum polskiego żeglarstwa.”.

 

Przemawiający do zgromadzonych w dniu 10 czerwca 2023 r. konstruktor jachtu „Mazurek” inżynier Wacław Liskiewicz

Przemawiający do zgromadzonych w dniu 10 czerwca 2023 r. konstruktor jachtu „Mazurek” inżynier Wacław Liskiewicz (autor: C. Wawrzyński)

 

      Ps. Należy żywić nadzieję, że zarówno jacht, jak i wielki wyczyn jego Pani Kapitan, nie odejdzie („odpłynie”) w zapomnienie, a w kraju będzie ceniony co najmniej tak, jak za granicą...

 

 

Cezary Wawrzyński

Gdańsk/Ostróda, czerwiec 2023 r.

 

Galeria zdjęć