Kraina Kanału Oberlandzkiego

Logo 160. rocznicy otwarcia Kanału Elbląskiego
Pomnik G.J. Steenke na szczycie pochylni Buczyniec
08 lipca 2022

Przypomnienie o imprezie "pomnikowej"

    Przypomnijmy, że w dniu 15 lipca 2022 r. (piątek) przypada (co do dnia!) 150. rocznica odsłonięcia pomnika na szczycie pochylni BUCZYNIEC, a co za tym idzie 200. rocznica rozpoczęcia pracy zawodowej przez inżyniera G.J. Steenke.

    Nie można przeoczyć takiej wyjątkowej okoliczności! W tymże dniu, dokładnie w samo południe rozpocznie się impreza plenerowa, połączona z ponownym odsłonięciem pomnika. Przy tej okazji, w sali kinowej Izby Historii Kanału Elbląskiego będzie można również uczestniczyć w premierze filmiku „Jak Steenke został Holendrem?”.

 

Pamiątka dla uczestników:

     Oprócz oprawy „artystycznej”, organizatorzy uroczystości m.in. planują:

1) wspólne zdjęcie pod pomnikiem,

2) możliwość pozyskania specjalnej pocztówki z okolicznościowym datownikiem,

3) możliwość pozyskania (wybitej na miejscu) okolicznościowej monety „kanałowej”.

 

Plakat imprezy, widok monety 1-groszowej króla Fryderyka Wilhelma IV oraz awers pocztówki okolicznościowej

 

     Monetą tą będzie pruski 1 grosz (tak, tak – grosz miał kiedyś istotną wartość!) króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, z 1860 r. Dołączona książeczka będzie zawierać informację:

    Latem i jesienią 1860 r. oddano do użytku pochylnie na Kanale Elbląskim, zwanym wówczas Kanałem Elbląsko-Oberlandzkim. Tym samym uruchomiono, budowaną od 1844 r. nową drogę wodną, łączącą Ostródę, Iławę i Zalewo z Elblągiem, czyli lesistą i jeziorową krainę Oberlandu z Bałtykiem. Działo się to za panowania króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV.

     Unikalne w świecie pochylnie pozwalają pokonać w pionie różnicę niemal 100 m poziomu wód na odcinku niespełna 10 km, bez konieczności budowy wielu (od 30 do 40) śluz. Kanał powstał w celu transportu drzewa, w tym słynnej Sosny Taborskiej. Obecnie służy turystyce i rekreacji wodnej.

     Twórcą i projektantem kanału z jego unikatowymi pochylniami był wschodniopruski inżynier Georg Jacob Steenke, którego pomnik odnajdziemy na szczycie pochylni Buczyniec.

 

Organizatorzy

 

Galeria zdjęć