Kraina Kanału Oberlandzkiego

Logo 160. rocznicy otwarcia Kanału Elbląskiego
Plakat z muzealnej wystawy w Ostródzie o Kapitan Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz
13 czerwca 2021

Wspomnienie o Pani Kapitan Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz

W dniu 15 lipca 2021 r. skończyłaby 85. rok życia. Niestety, w nocy z 12 na 13 czerwca (dziś, tuż po godz. 1) odeszła na wieczną wachtę...

 

    Wybrane fragmenty z jej życia, w tym historii słynnego, wokółziemskiego rejsu zostały już wcześniej opisane na tej stronie w artykule zatytułowanym „Pierwsza Dama Oceanów - śródlądowe początki”.

 

     Przypomnijmy, że Pani Krystyna żeglarstwa uczyła się w czasach szkolnej młodości na ostródzkim Jeziorze Drwęckim. Była nie tylko Honorowym Obywatelem Miasta Ostróda, ale również Honorowym Członkiem Klubu Żeglarskiego OSTRÓDA.

 

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na MAZURKU, opodal Las Palmas w 1978 r.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w kwietniu 1978 r. na jachcie MAZUREK, po zamknięciu okołoziemskiej pętli

(źródło: PAP/Jan Morek)

 

     Co roku, w dniu 1 maja (począwszy od roku 2004, w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej) otwierała i była obecna na klubowej przystani w czasie Regat o Puchar kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.

 

    Choroba nowotworowa i konieczność brania leków i wizyt szpitalnych spowodowała, że 1 maja 2019 roku Pani Kapitan otworzyła regaty poprzez połączenie telefoniczne (była to już XVI z kolei edycja). Z powodu pandemii zostały odwołane Regaty w dniu 1 maja 2020 roku, a kolejne zostały przełożone na dzień 12 czerwca 2021 r. Niestety już bez fizycznej obecności Pani Kapitan, takie też będą już niewątpliwie kolejne...

 

Sesja RM na ostródzkim zamku z Krystyną Chojnowską-Liskiewicz

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Ostródzie na ostródzkim zamku w dniu 31 sierpnia 2020 r. (źródło: zbiory Muzeum w Ostródzie)

 

Skwer imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

     W chorobie bywały okresy „lepsze” i „gorsze”. W międzyczasie udało nam się spotkać i gościć w Ostródzie Panią Krystynę i jej męża Wacława Liskiewicza, projektanta jachtu MAZUREK.

 

Nadanie imienia skwerowi w Ostródzie: Kapitan Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Ostródzie na ostródzkim zamku w dniu 31 sierpnia 2020 r. (źródło: Nasz Głos. Niezależny Portal Powiatu Ostródzkiego)

 

    Okazją do tego była inicjatywa nadania skwerowi znajdującemu się nad brzegami Jeziora Drwęckiego imienia wybitnej ostródzianki.

     W dniu 31 sierpnia 2020 roku Rada Miejska w Ostródzie, w czasie uroczystej sesji na ostródzkim zamku, podjęła stosowną uchwałę.


Treść uchwały Rady Miejskiej w Ostródzie w sprawie nadania skwerowi imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

Uchwała Rady Miejskiej w Ostródzie z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie nadania nazwy skwerowi na terenie miasta Ostróda (źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Ostróda)

 

     Była to okazja do okolicznościowych przemówień, ale i do wspomnień oraz przypomnienia niewątpliwych zasług Pani Kapitan. W nawiązaniu do nazwy jachtu, którym samotnie opłynęła kulę ziemską, tj. MAZUREK - w uroczystość wpleciono grane na fortepianie mazurki Chopina.

 

Zakończenie sesji Rady Miejskiej z kpt. Krystyną Chojnowską-Liskiewicz na ostródzkim zamku

Wspólne zdjęcie radnych oraz małżeństwa Państwa Liskiewiczów na zakończenie uroczystej sesji w dniu

31 sierpnia 2020 r. Była to ostatnia wizyta Pani Kapitan na ostródzkim zamku

(źródło: Nasz Głos. Niezależny Portal Powiatu Ostródzkiego)

 

     Tego typu chwały mają jednak to do siebie, że aby weszły w życie i nabrały mocy urzędowej - muszą jeszcze zostać opublikowane w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz „odczekać” 14 dni. Planowane odsłonięcie tabliczek z nazwą skweru zaplanowano więc na drugą połowę października.

 

Pani Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na "swoim" skwerze w Ostródzie

Pamiątkowe zdjęcie po zakończonej sesji Rady Miejskiej w dniu 31 sierpnia 2020 r. Wizyta Pani Kapitan z mężem na „Jej Skwerze”, przy fontannie rybaka. Był to ostatni pobyt Krystyny Chojnowskiej w Ostródzie (źródło: archiwum autora)

 

Wystawa i odsłonięcie tabliczek

     W tym też czasie Muzeum w Ostródzie przygotowywało okazjonalną wystawę poświęconą dokonaniom kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, na której znaleźć się miały eksponaty pochodzące ze zbiorów prywatnych małżeństwa Państwa Liskiewiczów, materiałów Urzędu Miejskiego w Ostródzie oraz Klubu Żeglarskiego Ostróda, a także wypożyczenia ze zbiorów Biblioteki Politechniki Gdańskiej oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

Przygotowania do wystawy o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz na ostródzkim zamku. Jesień 2020 r.

Przygotowania do otwarcia wystawy na ostródzkim zamku jesienią 2020 r. W gablocie m.in. oryginalna bandera z wokółziemskiego rejsu oraz lampa pokładowa z MAZURKA (źródło: zbiory Muzeum w Ostródzie)

 

    Odsłonięcie tabliczek oraz otwarcie muzealnej wystawy miało nastąpić w tym samym dniu, w obecności zaproszonych gości oraz samej Pani Kapitan i jej męża. Niestety, pandemia (a ściśle mówiąc kolejne obostrzenia) ponownie pokrzyżowała plany.

 

Przygotowania do zamkowej wystawy o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz jesienią 2020 r.

Przygotowania do otwarcia wystawy na ostródzkim zamku jesienią 2020 r. (źródło: zbiory Muzeum w Ostródzie)

 

     Otwarcie wystawy wciąż przekładano, a oddanie wypożyczonych eksponatów wciąż odraczano. Kolejnymi datami miały być m.in. 10 i 28 marca 2021 roku (45-lecie pierwszego nieudanego i drugiego udanego wypłynięcia z Las Palmas na trasę wokółziemskiego rejsu). Jednak tak jak tamten rejs napotkał początkowe problemy, tak i 45 lat później nie wszystko poszło zgodnie z planem.

 

Ostródzki plakat na wystawę o kpt. Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz - 21.10.2020 r.

Plakat przygotowany na otwarcie wystawy w dniu 21 października 2020 r. (źródło: zbiory Muzeum w Ostródzie)

 

      Wystawy ostatecznie nie otworzono, ale Muzeum nagrało film i spacer po wystawie można było odbyć „on-line”. Jednak 28 marca 2021 r. nad brzegiem Jeziora Drwęckiego stanęły tabliczki, a bezimienny dotąd skwer z fontanną rybaka zaczął nosić imię kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.

   Film o wystawie można obejrzeć na stronie facebookowej Muzeum w Ostródzie. Ponadto filmową informację o wydarzeniu nagrała "Telewizja Mazury" (https://youtu.be/d6lUC2CHXTg).

 

      W galerii zdjęć poniżej zamieszczone zostały wybrane fotografie z bytności Pani Kapitan na przystani Klubu Żeglarskiego OSTRÓDA, w czasie Regat o Puchar „Jej Imienia” - autorstwa Jana Liberackiego.

 

Post scriptum

     Wczoraj, dnia 12 czerwca 2021 r. odbyły się XVII Regaty o Puchar kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.

 

Łódki klasy OPTYMIST w czasie Regat o Puchar kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

Jeden z biegów XVII Regat o Puchar kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz na Jeziorze Drwęckim w dniu 12 czerwca 2021 r. (źródło: archiwum Klubu Żeglarskiego OSTRÓDA) 

 

     Zaproszenia zostały wysłane i odebrane, ale Pani Krystyna nie była już w stanie do Ostródy dojechać.

 

Zakończenie Regat o Puchar kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz w dniu 12 czerwca 2021 r.

XVII Regaty o Puchar kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz na ostródzkiej przystani w dniu 12 czerwca 2021 r. Nomen omen odbyły się one w ostatnim dniu życia Pani Krystyny. Z powodu niemożności bezpośredniego spotkania, zdjęcie wykonano przed tablicą klubową, na tle jej fotografii (źródło: archiwum Klubu Żeglarskiego OSTRÓDA)

 

     Nie powinno podlegać dyskusji, że naszym obowiązkiem jest obecnie dbać o pamięć po naszej zmarłej ostródziance, szczycąc się jej epokowym wyczynem - a najlepszym na to sposobem będzie utworzenie stałej wystawy w ostródzkim Muzeum, a więc na ostródzkim Zamku.

 

Ostródzki skwer nad Jeziorem Drwęckim imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz w czerwcu 2021 r.

Ostródzki "Skwer kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz" w czerwcu 2021 r. (autor: C. Wawrzyński i Anna Monist)

 

Cezary Wawrzyński

Klub Żeglarski OSTRÓDA

Ostróda, 13 czerwca 2021 r.

 

Post scriptum 2

     Uroczystość pogrzebowa odbyła się w dniu 18 czerwca 2021 r. Pani Kapitan spoczęła w Alei Zasłużonych, na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.  Oprócz wielu gdańszczan z Panią Prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, w pogrzebie uczestniczyli członkowie Klubu Żeglarskiego OSTRÓDA, radni rady miejskiej i przedstawiciele burmistrza Ostródy.

 

Zdjęcia z pogrzebu Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz na gdańskim Srebrzysku

Ostatnie pożegnanie Kapitan Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz (autor: G. Mehring/www.gdansk.pl)

 

Galeria zdjęć